Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T496D685K035AT
KEMET T496D685K035AT
| Part Number: | KEMET T496D685K035AT |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T496D685K035AT |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant 6.8UF 10% 35V 2917 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T496D685K035AT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant 6.8UF 10% 35V 2917
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 670.01263 mg |
| Capacitance | 6.8 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.3 Ω |
| Leakage Current | 2.4 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Height | 3.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 3.0988 mm |
| Length | 7.2898 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T496D685K035AT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the equivalent series resistance (ESR) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.