Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T496D336K016AT
KEMET T496D336K016AT
| Part Number: | KEMET T496D336K016AT |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T496D336K016AT |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor Tantalum 33uF 10% 16V 2-Pin Surface Mount T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T496D336K016AT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor Tantalum 33uF 10% 16V 2-Pin Surface Mount T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 33 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 Ω |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resistance | 1 Ω |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Height - Seated (Max) | 3.0988 mm |
| Length | 7.2898 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T496D336K016AT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.