Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495X477M004AHE100
KEMET T495X477M004AHE100
| Part Number: | KEMET T495X477M004AHE100 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495X477M004AHE100 |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495X477M004AHE100 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Weight | 670.01263 mg |
| Capacitance | 470 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 4 V |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.