Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495X336K035AGE250
KEMET T495X336K035AGE250
| Part Number: | KEMET T495X336K035AGE250 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495X336K035AGE250 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 33uF 35V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.25 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495X336K035AGE250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 33uF 35V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.25 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 33 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 250 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4 mm |
| Length | 7.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T495X336K035AGE250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.