Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D336K035ZTE300
KEMET T495D336K035ZTE300
| Part Number: | KEMET T495D336K035ZTE300 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D336K035ZTE300 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 33uF 35V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.3 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D336K035ZTE300 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 33uF 35V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.3 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Weight | 670.01263 mg |
| Capacitance | 33 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T495D336K035ZTE300
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the specifications of the capacitor?
What is the size and package type of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.