Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D157M010ZTE100
KEMET T495D157M010ZTE100
| Part Number: | KEMET T495D157M010ZTE100 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D157M010ZTE100 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 150uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.1 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D157M010ZTE100 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 150uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.1 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Weight | 670.01263 mg |
| Capacitance | 150 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T495D157M010ZTE100
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical dimensions of the product?
What is the capacitance and voltage rating of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.