Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010ATE0807280
KEMET T495D107K010ATE0807280
| Part Number: | KEMET T495D107K010ATE0807280 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010ATE0807280 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 100uF 10V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.08 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010ATE0807280 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 100uF 10V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.08 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 100 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 7.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
What is the tolerance and ESR of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.