Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010ATE065
KEMET T495D107K010ATE065
| Part Number: | KEMET T495D107K010ATE065 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010ATE065 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 10 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2917 [7343-31 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010ATE065 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 10 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2917 [7343-31 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 670.01263 mg |
| Capacitance | 100 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 65 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T495D107K010ATE065
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.