Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010AHE050
KEMET T495D107K010AHE050
| Part Number: | KEMET T495D107K010AHE050 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010AHE050 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap 100UF 10VDC 10% 7.3 X 4.3 X 2.8MM SMD 7343-31 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K010AHE050 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap 100UF 10VDC 10% 7.3 X 4.3 X 2.8MM SMD 7343-31
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Weight | 670.01263 mg |
| Capacitance | 100 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T495D107K010AHE050
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.