Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K006AHE080
KEMET T495D107K006AHE080
| Part Number: | KEMET T495D107K006AHE080 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K006AHE080 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 100uF 6.3V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.08 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495D107K006AHE080 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 100uF 6.3V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.08 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 100 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 7.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
What are the dimensions of the product?
Are there any alternative names for the manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.