Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495C336K016AHE275
KEMET T495C336K016AHE275
| Part Number: | KEMET T495C336K016AHE275 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495C336K016AHE275 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 uF, 16 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2412 [6032-28 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495C336K016AHE275 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 uF, 16 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2412 [6032-28 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2412 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Weight | 149.997327 mg |
| Capacitance | 33 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 275 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 3.2 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the temperature range in which the capacitor can operate?
What is the case/package size of the capacitor?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.