Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495C105K050ATE1K3
KEMET T495C105K050ATE1K3
| Part Number: | KEMET T495C105K050ATE1K3 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495C105K050ATE1K3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2412 [6032-28 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495C105K050ATE1K3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2412 [6032-28 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Capacitance | 1 µF |
| Dissipation Factor | 4 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.3 Ω |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 33.5 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 2.5 mm |
| Length | 6 mm |
Documentation for KEMET KEMET T495C105K050ATE1K3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the specifications of the capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
What is the packaging of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.