Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495B107M010ATE500
KEMET T495B107M010ATE500
| Part Number: | KEMET T495B107M010ATE500 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495B107M010ATE500 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 10 V, ± 20%, -55 °C, 125 °C, 1411 [3528-21 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T495B107M010ATE500 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 10 V, ± 20%, -55 °C, 125 °C, 1411 [3528-21 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1411 |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 65.005457 mg |
| Capacitance | 100 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Height | 2.8 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.1082 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 2.794 mm |
Documentation for KEMET KEMET T495B107M010ATE500
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the surface mount tantalum capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.