Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494V686M016AT
KEMET T494V686M016AT
| Part Number: | KEMET T494V686M016AT |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494V686M016AT |
| Qty Available: | |
| Description: | OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS) |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494V686M016AT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 68 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mΩ |
| Leakage Current | 10.9 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 500 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 2 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.