Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494U476K010AT
KEMET T494U476K010AT
| Part Number: | KEMET T494U476K010AT |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494U476K010AT |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 47uF 10V U CASE 10% (6 X 3.2 X 1.5mm) SMD 6032-15 1.2 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494U476K010AT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 47uF 10V U CASE 10% (6 X 3.2 X 1.5mm) SMD 6032-15 1.2 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2412 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Capacitance | 47 µF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.2 Ω |
| Leakage Current | 4.7 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 274 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET T494U476K010AT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the size and package type of the capacitor?
What is the tolerance and ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.