Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494D226K020AH
KEMET T494D226K020AH
| Part Number: | KEMET T494D226K020AH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494D226K020AH |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor Tantalum 22uF 10% 20V 2-Pin Surface Mount |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494D226K020AH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor Tantalum 22uF 10% 20V 2-Pin Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 22 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300 mΩ |
| Leakage Current | 4.4 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Ripple Current | 707 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 20 V |
| Height | 3.1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.