Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494C336M006AT
KEMET T494C336M006AT
| Part Number: | KEMET T494C336M006AT |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494C336M006AT |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 33uF 6.3V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 0.3 Ohm 125 C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494C336M006AT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 33uF 6.3V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 0.3 Ohm 125 C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2412 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Capacitance | 33 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300 mΩ |
| Leakage Current | 2.1 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 606 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET T494C336M006AT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the capacitor?
What is the operating temperature range for this capacitor?
What is the equivalent series resistance (ESR) of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

