Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494C106M025AH
KEMET T494C106M025AH
| Part Number: | KEMET T494C106M025AH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494C106M025AH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 10uF 25V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 0.6 Ohm 125C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494C106M025AH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 10uF 25V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 0.6 Ohm 125C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2412 |
| Case Code (Imperial) | 2412 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Capacitance | 10 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Leakage Current | 2.5 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 428 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.