Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494B155M025AS
KEMET T494B155M025AS
| Part Number: | KEMET T494B155M025AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494B155M025AS |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum electrolytic capacitor/SMD 1.5uF 25VDC |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T494B155M025AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum electrolytic capacitor/SMD 1.5uF 25VDC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Leakage Current | 500 nA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 1.9 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 2.8 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the maximum operating temperature of this capacitor?
Is this capacitor polar?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.