Passive Components > Capacitors > KEMET-T491C337M004AS
KEMET T491C337M004AS
| Part Number: | KEMET T491C337M004AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-T491C337M004AS |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-T491C337M004AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 6032-28 |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Height | 2.5 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET T491C337M004AS
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.