           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T491A334K025AT
KEMET T491A334K025AT
Part Number: KEMET T491A334K025AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T491A334K025AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.33uF 25V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 15 Ohm 125 C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T491A334K025AT Available.
Cap Tant Solid 0.33uF 25V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 15 Ohm 125 C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Case Code (Imperial) 1206
Case Code (Metric) 3216
Dielectric Material Tantalum
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Weight 16.187578 mg
Capacitance 330 nF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 15 Ω
Features General Purpose
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Polarity Polar
Schedule B 8532210050
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Depth 1.6 mm
Height 1.8 mm
Height - Seated (Max) 1.8034 mm
Length 3.2 mm
Width 1.6002 mm