Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T491A334K025AT
KEMET T491A334K025AT
| Part Number: | KEMET T491A334K025AT |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T491A334K025AT |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 0.33uF 25V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 15 Ohm 125 C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T491A334K025AT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 0.33uF 25V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 15 Ohm 125 C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 16.187578 mg |
| Capacitance | 330 nF |
| Dissipation Factor | 4 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15 Ω |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Polar |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 1.8 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.8034 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET T491A334K025AT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


