Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F336K025AS
KEMET T378F336K025AS
| Part Number: | KEMET T378F336K025AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F336K025AS |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Capacitor, 33 uF, 25 V, ± 10%, 7.62 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F336K025AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Capacitor, 33 uF, 25 V, ± 10%, 7.62 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 33 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.2 Ω |
| Features | Military |
| Leakage Current | 9 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 3.81 mm |
| Height | 3.81 mm |
| Height - Seated (Max) | 12.065 mm |
| Lead Pitch | 7.62 mm |
| Length | 9.525 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET T378F336K025AS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the tantalum capacitor mentioned in the product detail page?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
What is the package type and termination style of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.