Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F227M003AS
KEMET T378F227M003AS
| Part Number: | KEMET T378F227M003AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F227M003AS |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F227M003AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 220 µF |
| Dielectric | Tantalum |
| Dissipation Factor | 15 % |
| Leakage Current | 9 µA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 3 V |
| Height | 3.81 mm |
| Lead Pitch | 7.62 mm |
| Length | 12.07 mm |
| Width | 9.53 mm |
FAQ’s
What is the capacitance of the T378F227M003AS capacitor?
What is the dielectric material used in the T378F227M003AS capacitor?
What is the maximum operating temperature for the T378F227M003AS capacitor?
What are the dimensions of the T378F227M003AS capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.