Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F227K003AS
KEMET T378F227K003AS
| Part Number: | KEMET T378F227K003AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F227K003AS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 220uF 3V 10% (9.53 X 3.81 X 12.07mm) Radial 7.62mm Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F227K003AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 220uF 3V 10% (9.53 X 3.81 X 12.07mm) Radial 7.62mm Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 220 µF |
| Dissipation Factor | 15 % |
| Leakage Current | 9 µA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 3 V |
| Height | 3.81 mm |
| Lead Pitch | 7.62 mm |
| Length | 12.07 mm |
| Width | 9.53 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the capacitor?
What are the dimensions of the capacitor?
Are there any alternative names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.