Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F226K035AS
KEMET T378F226K035AS
| Part Number: | KEMET T378F226K035AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F226K035AS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 22uF 35V 10% (9.53 X 3.81 X 12.07mm) Radial 7.62mm 125C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F226K035AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 22uF 35V 10% (9.53 X 3.81 X 12.07mm) Radial 7.62mm 125C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 22 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.3 Ω |
| Features | Military |
| Leakage Current | 9 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Height | 3.81 mm |
| Height - Seated (Max) | 12.065 mm |
| Lead Pitch | 7.62 mm |
| Length | 9.525 mm |
| Width | 9.53 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the pricing information?
What is the stock availability?
Are there any alternate parts available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.