Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F156K035AS
KEMET T378F156K035AS
| Part Number: | KEMET T378F156K035AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F156K035AS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 15uF 35V 10% (9.53 X 3.81 X 12.07mm) Radial 7.62mm Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T378F156K035AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 15uF 35V 10% (9.53 X 3.81 X 12.07mm) Radial 7.62mm Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 15 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.6 Ω |
| Leakage Current | 9 µA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 35 V |
| Height | 3.81 mm |
| Lead Pitch | 7.62 mm |
| Length | 12.07 mm |
| Width | 9.53 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the size and package type of the capacitor?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance and ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.