           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T368D157M015AS-8516
KEMET T368D157M015AS 8516
Part Number: KEMET T368D157M015AS 8516
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T368D157M015AS-8516
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 150uF 15V 20% (11.68 X 6.35 X 13.2mm) Radial 6.35mm 125°C
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T368D157M015AS 8516 Available.
Cap Tant Solid 150uF 15V 20% (11.68 X 6.35 X 13.2mm) Radial 6.35mm 125°C
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 150 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch 6.35 mm