           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T368C106J050AS7303
KEMET T368C106J050AS7303
Part Number: KEMET T368C106J050AS7303
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T368C106J050AS7303
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 10uF 50V 5% (10.16 X 6.35 X 10.67mm) Radial 6.35mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T368C106J050AS7303 Available.
Cap Tant Solid 10uF 50V 5% (10.16 X 6.35 X 10.67mm) Radial 6.35mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 10 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6 Ω
Leakage Current 2.8 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Height 6.35 mm
Lead Diameter 640 µm
Lead Pitch 6.35 mm
Length 10.67 mm
Width 6.35 mm