           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T368C106J050AS
KEMET T368C106J050AS
Part Number: KEMET T368C106J050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T368C106J050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 10uF 50V 5% (10.16 X 6.35 X 10.67mm) Radial 6.35mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T368C106J050AS Available.
Cap Tant Solid 10uF 50V 5% (10.16 X 6.35 X 10.67mm) Radial 6.35mm 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 10 µF
Dissipation Factor 6 %
Leakage Current 2.8 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Lead Diameter 640 µm
Lead Pitch 6.35 mm
Length 10.67 mm
Width 6.35 mm