           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356M107M020AT7301
KEMET T356M107M020AT7301
Part Number: KEMET T356M107M020AT7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356M107M020AT7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 100uF 20V 20% (10.2 X 18.6mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356M107M020AT7301 Available.
Cap Tant Solid 100uF 20V 20% (10.2 X 18.6mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 100 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 600 mΩ
Leakage Current 10 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Height 18.8 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 18.8 mm