           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356L686M025AT
KEMET T356L686M025AT
Part Number: KEMET T356L686M025AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356L686M025AT
Qty Available:
Description: Tantalum Capacitor, 68 uF, 25 V, ± 20%, 5.08 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356L686M025AT Available.
Tantalum Capacitor, 68 uF, 25 V, ± 20%, 5.08 mm, -55 °C, 125 °C, Radial Leaded
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 68 µF
Dissipation Factor 8 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch 5.08 mm