           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356L337K006AS
KEMET T356L337K006AS
Part Number: KEMET T356L337K006AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356L337K006AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 330uF 6.3V 10% (8.9 X 18.1mm) Radial 5.08mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356L337K006AS Available.
Cap Tant Solid 330uF 6.3V 10% (8.9 X 18.1mm) Radial 5.08mm Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 330 µF
Dissipation Factor 8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 700 mΩ
Leakage Current 10 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6 V
Height 18.1 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 18.1 mm