           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356K227M006AS7301
KEMET T356K227M006AS7301
Part Number: KEMET T356K227M006AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356K227M006AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 220uF 6.3V 20% (8.9 X 15.5mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356K227M006AS7301 Available.
Cap Tant Solid 220uF 6.3V 20% (8.9 X 15.5mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 220 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 900 mΩ
Leakage Current 10 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6 V
Height 15.5 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 15.5 mm