           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356J336M020AS-7305
KEMET T356J336M020AS 7305
Part Number: KEMET T356J336M020AS 7305
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356J336M020AS-7305
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 20V 20% (8.4 X 14mm) Radial 5.08mm 125°C Ammo Pack
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356J336M020AS 7305 Available.
Cap Tant Solid 33uF 20V 20% (8.4 X 14mm) Radial 5.08mm 125°C Ammo Pack
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 33 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch 5.08 mm