           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356H336K016AS7303
KEMET T356H336K016AS7303
Part Number: KEMET T356H336K016AS7303
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356H336K016AS7303
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 16V 10% (7.6 X 11.9mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356H336K016AS7303 Available.
Cap Tant Solid 33uF 16V 10% (7.6 X 11.9mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 33 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Lead Pitch 5.08 mm