           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356H226K025AS7301
KEMET T356H226K025AS7301
Part Number: KEMET T356H226K025AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356H226K025AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 22uF 25V 10% (7.6 X 11.9mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356H226K025AS7301 Available.
Cap Tant Solid 22uF 25V 10% (7.6 X 11.9mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 22 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5 Ω
Leakage Current 4.4 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Height 11.9 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 11.9 mm