           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356G106M035AS7301
KEMET T356G106M035AS7301
Part Number: KEMET T356G106M035AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356G106M035AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 10uF 35V 20%
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356G106M035AS7301 Available.
Cap Tant Solid 10uF 35V 20%
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 10 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2 Ω
Leakage Current 2.8 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Height 11.4 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 11.4 mm