           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356A685M006AS
KEMET T356A685M006AS
Part Number: KEMET T356A685M006AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T356A685M006AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 6.8uF 6.3V 20% (4.5 X 8.6mm) Radial 5.08mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T356A685M006AS Available.
Cap Tant Solid 6.8uF 6.3V 20% (4.5 X 8.6mm) Radial 5.08mm 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 6.8 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch 5.08 mm