           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355G475K050AT7301
KEMET T355G475K050AT7301
Part Number: KEMET T355G475K050AT7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355G475K050AT7301
Qty Available:
Description: Cap Tant 4.7UF 10% 50V Radial
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T355G475K050AT7301 Available.
Cap Tant 4.7UF 10% 50V Radial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 4.7 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 5 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5 Ω
Leakage Current 1.9 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Height 11.4 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 3.18 mm
Length 11.4 mm