           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355F156K020AS
KEMET T355F156K020AS
Part Number: KEMET T355F156K020AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355F156K020AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 15uF 20V 10% (6 X 11.2mm) Radial 3.18mm 125 C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T355F156K020AS Available.
Cap Tant Solid 15uF 20V 10% (6 X 11.2mm) Radial 3.18mm 125 C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 15 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3 Ω
Leakage Current 2.4 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Height 11.2 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 3.18 mm
Length 11.2 mm