           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355C475K020AS7301
KEMET T355C475K020AS7301
Part Number: KEMET T355C475K020AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355C475K020AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 4.7uF 20V 10% (5 X 9.6mm) Radial 3.18mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T355C475K020AS7301 Available.
Cap Tant Solid 4.7uF 20V 10% (5 X 9.6mm) Radial 3.18mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 4.7 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 5 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5 Ω
Leakage Current 800 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Height 9.6 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 3.18 mm
Length 9.6 mm