           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355B475K016AS
KEMET T355B475K016AS
Part Number: KEMET T355B475K016AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355B475K016AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 4.7uF 16V 10% (4.5 X 8.9mm) Radial 3.18mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T355B475K016AS Available.
Cap Tant Solid 4.7uF 16V 10% (4.5 X 8.9mm) Radial 3.18mm 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 4.7 µF
Dissipation Factor 5 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 10 %
Lead Pitch 3.18 mm