           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355B474K050AT
KEMET T355B474K050AT
Part Number: KEMET T355B474K050AT
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T355B474K050AT
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.47uF 50V 10% (4.5 X 8.9mm) Radial 3.18mm Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T355B474K050AT Available.
Cap Tant Solid 0.47uF 50V 10% (4.5 X 8.9mm) Radial 3.18mm Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 470 nF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 3 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 13 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 4.5 mm
Height 8.9 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 3.18 mm