           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354J336M025AS
KEMET T354J336M025AS
Part Number: KEMET T354J336M025AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354J336M025AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 25V 20% (8.4 X 14mm) Radial 6.35mm 125 C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T354J336M025AS Available.
Cap Tant Solid 33uF 25V 20% (8.4 X 14mm) Radial 6.35mm 125 C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 33 µF
Dissipation Factor 8 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Tolerance 20 %
Lead Pitch 6.35 mm