           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354H336K016AT7301
KEMET T354H336K016AT7301
Part Number: KEMET T354H336K016AT7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354H336K016AT7301
Qty Available:
Description: Cap 33UF 16VDC 10% 7.6 X 11.9MM Rdl 6.35MM
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T354H336K016AT7301 Available.
Cap 33UF 16VDC 10% 7.6 X 11.9MM Rdl 6.35MM
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 33 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6 Ω
Leakage Current 4 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Diameter 7.6 mm
Height 11.9 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 6.35 mm