           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354B475K016AS7301
KEMET T354B475K016AS7301
Part Number: KEMET T354B475K016AS7301
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354B475K016AS7301
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 4.7uF 16V 10% (4.5 X 8.9mm) Radial 6.35mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T354B475K016AS7301 Available.
Cap Tant Solid 4.7uF 16V 10% (4.5 X 8.9mm) Radial 6.35mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 4.7 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 5 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 Ω
Leakage Current 600 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Height 8.9 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 6.35 mm
Length 8.9 mm