           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354A225K016AS
KEMET T354A225K016AS
Part Number: KEMET T354A225K016AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T354A225K016AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 2.2uF 16V 10% (4.5 X 8.6mm) Radial 6.35mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T354A225K016AS Available.
Cap Tant Solid 2.2uF 16V 10% (4.5 X 8.6mm) Radial 6.35mm 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 2.2 µF
Dissipation Factor 5 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 Ω
Leakage Current 500 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Diameter 4.5 mm
Height 8.6 mm
Lead Diameter 500 µm
Lead Pitch 6.35 mm