           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353K476K020ATTR
KEMET T353K476K020ATTR
Part Number: KEMET T353K476K020ATTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353K476K020ATTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 47uF 20V 10% (8.9 X 16mm) Radial 5.08mm T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T353K476K020ATTR Available.
Cap Tant Solid 47uF 20V 10% (8.9 X 16mm) Radial 5.08mm T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 47 µF
Dissipation Factor 8 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Tolerance 10 %
Lead Pitch 5.08 mm