           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353H826K006AS
KEMET T353H826K006AS
Part Number: KEMET T353H826K006AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353H826K006AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 82uF 6.3V 10% (7.6 X 13.2mm) Radial 5.08mm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T353H826K006AS Available.
Cap Tant Solid 82uF 6.3V 10% (7.6 X 13.2mm) Radial 5.08mm 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 82 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 10 %
Lead Pitch 5.08 mm