           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353G156M025AS-TR
KEMET T353G156M025AS TR
Part Number: KEMET T353G156M025AS TR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T353G156M025AS-TR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 15uF 25V 20% (6.3 X 13mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T353G156M025AS TR Available.
Cap Tant Solid 15uF 25V 20% (6.3 X 13mm) Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Dipped
Capacitance 15 µF
Dissipation Factor 6 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Polarity Polar
Termination Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch 5.08 mm